W poniedziałek 19 listopada obchodzimy Światowy Dzień Toalet
Pobierz naszą grafikę do wykorzystania w swojej organizacji:
Czy to żart? Obchody Światowego Dnia Toalet dla wielu osób mogą brzmieć zabawnie, ale święto to nie zostało ustanowione dla żartu. Działania informacyjno-edukacyjne podejmowane przez Wodociągi i Kanalizacja w Opolu doskonale wpisują się w międzynarodową celebrację tego Dnia i mają na celu zwrócenie uwagi mieszkańców Opola na podstawowe zasady korzystania z urządzeń sanitarnych i sieci kanalizacyjnej.
Obecnie prawie 40% ludności świata żyje bez dostępu do toalety. W krajach rozwijających się każdego dnia z powodu chorób będących konsekwencją złych warunków sanitarnych umiera tysiące dzieci. Na świecie więcej osób ma dostęp do telefonu komórkowego niż do sanitariatów. Z pomocą przychodzą organizacje międzynarodowe. W 2001 roku w Singapurze została powołana Światowa Organizacja Toaletowa, która podjęła się prowadzenia walki o podwyższanie standardów ubikacji na świecie, a w 2013 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło projekt "Urządzenia sanitarne dla wszystkich" i wyznaczyło oficjalnie święto na 19 listopada.
Dla mieszkańców Opola, które skanalizowane jest w 99% powyższe dane mogą być szokujące. Na co dzień nie musimy myśleć o sprawach tak oczywistych jak dostęp do toalety jednak zachowanie pewnych elementarnych zasad korzystania z sanitariatów jest konieczne dla zdrowia ludzi, bezpieczeństwa budynków, i ochrony środowiska.
WiK Opole zachęca do dbania o czystość i higienę toalet, nie tylko w prywatnych domach, ale także toalet i szaletów w miejscach publicznych.
Zasada jest prosta – toaleta to nie kosz na śmieci i nie wrzucamy do niej nic poza papierem toaletowym.
A więc do kanalizacji nie wolno wrzucać: środków higienicznych i opatrunkowych (np. ręczników papierowych, wacików, patyczków do uszu, bandaży, pieluszek, podpasek, nawilżanych chusteczek), resztek jedzenia, farb, odpadów po remoncie lub budowie, tłuszczów (np. olejów, smarów), różnych śmieci (np. piasku, opakowań, ziemi z kwiatów, ścierek).
Konsekwencje nieprzestrzegania tych zasad mogą mieć negatywne skutki nie tylko dla poszczególnych mieszkań i budynków, ale dla całego ekosystemu. W rurach kanalizacyjnych tworzą się zatory, które w konsekwencji mogą przyczynić się do zalania pomieszczeń. W przepompowniach ścieków zużywają i niszczą się pompy odpowiedzialne za odpompowywanie śmieci ze ścieków. Z powodu zatorów ścieki ze studzienek kanalizacyjnych i przepompowni mogą przeniknąć do gleby.