Wraz z nadejściem pierwszych mroźnych dni, przypominamy o konieczności zabezpieczenia wodomierzy oraz instalacji wodociągowych przed skutkami niskich temperatur. To właśnie teraz, gdy termometry wskazują spadek temperatury poniżej 0°C, ryzyko uszkodzenia wodomierzy i instalacji związane z ich zamarzaniem staje się realne.
Pamiętajmy, że uszkodzenie wodomierza może wiązać się z kosztowną wymianą urządzenia. Z kolei w przypadku rozszczelnienia instalacji wskutek mrozu, koszty napraw mogą wzrosnąć znacząco, a skutki takie jak zalanie mieszkania czy domu mogą prowadzić do poważniejszych szkód.
Warto sprawdzić swój wodomierz, przypomnijmy sobie, gdzie jest zlokalizowany, i upewnijmy się, że nic złego się z nim nie dzieje – mówi Sebastian Radzimski, kierownik Działu Wodomierzy w spółce Wodociągi i Kanalizacja w Opolu. - Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, warto zaizolować wodomierz oraz przewody instalacyjne, stosując materiały izolacyjne, takie jak wełna mineralna, ręczniki czy koce. W ten sposób, przy minimalnym koszcie, możemy skutecznie zabezpieczyć instalację wodociągową oraz wodomierz przed działaniem niskich temperatur. Sprawdźmy też szczelność pomieszczeń (piwnic, garaży, itp.) tak aby mróz nie dostał się do środka – dodaje Sebastian Radzimski.
Aby uniknąć takich problemów, warto podjąć kilka prostych, ale skutecznych działań:
1. Monitorowanie temperatury – upewnijmy się, że w pomieszczeniu, gdzie znajduje się wodomierz, temperatura nie spada poniżej +4°C. W razie potrzeby, zastosujmy dodatkowy termometr.
2. Izolacja rur i wodomierzy – osłońmy wodomierz oraz instalację wodociągową materiałami izolacyjnymi, takimi jak styropian, wełna mineralna, a nawet koce czy ręczniki.
3. Uszczelnienie i dogrzewanie pomieszczeń – jeśli to możliwe, użyjmy dodatkowego grzejnika lub dmuchawy, by utrzymać dodatnią temperaturę w pomieszczeniu. Sprawdźmy też szczelność pomieszczeń tak aby mróz nie dostał się przez nieszczelne okno, drzwi, itp. Wszelkie nieszczelności przez które mróz może dostać się do pomieszczenia należy uszczelnić np. pianką montażową.
4. Zabezpieczenie instalacji ogrodowych – pamiętajmy o wodomierzach ogrodowych. Oprócz zakręcenia wody, należy odwodnić instalację, aby zapobiec zamarznięciu.
5. Odwodnienie instalacji – jeśli nie używamy jakiejś części instalacji wodociągowej, pamiętajmy o jej odwodnieniu, by zapobiec zamarzaniu wody w rurach.
6. Zabezpieczenie studzienek – jeśli wodomierz znajduje się w studzience, sprawdźmy jej szczelność i uzupełnijmy ewentualne ubytki pianką montażową. Dodatkowo możemy zabezpieczyć studzienkę korkiem styropianowym.
Warto również pamiętać o instalacji ogrodowej, szczególnie o wodomierzach zamontowanych na zewnątrz. Oprócz zakręcenia wody, należy zadbać o spuszczenie wody z instalacji, aby zapobiec jej zamarznięciu. Zabezpieczenie wodomierza ogrodowego to nie tylko ochrona samego urządzenia, ale także całej instalacji, która może ulec uszkodzeniu w wyniku mrozu. Regularne sprawdzenie tych elementów pozwala uniknąć kosztownych awarii i problemów z wodą w okresie zimowym – przypomina Sebastian Radzimski, kierownik Działu Wodomierzy w spółce Wodociągi i Kanalizacja w Opolu.
W razie wątpliwości lub zauważenia objawów awarii, takich jak brak wskazań wodomierza, pęknięcia obudowy, wycieki wody czy niskie ciśnienie, niezwłocznie zgłośmy problem do Centralnego Punktu Monitorowania pod numerem telefonu 994. Pracownicy Spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu są do Państwa dyspozycji, gotowi do pomocy.
Zabezpieczając instalację wodociągową i wodomierz, zminimalizujemy ryzyko uszkodzeń, a także będziemy mogli cieszyć się spokojem i bezpieczeństwem w zimowych miesiącach.
Więcej o zabezpieczeniu wodomierzy możesz posłuchać w audycji Radia DOXA - H2O – zadbajmy o to!