W dniach 13 – 15 listopada 2024 roku Łódź stała się centrum wiedzy i innowacji branży wodociągowej podczas XXVII Kongresu Naukowo-Technicznego WOD-KAN-EKO. To jedno z najważniejszych wydarzeń w Polsce poświęconych tematyce wodno-kanalizacyjnej, zgromadziło ponad 400 uczestników w tym ekspertów, praktyków oraz przedstawicieli czołowych firm branżowych.
Kongres odbył się w Hotelu Andel’s w Łodzi pod hasłem przewodnim „Superprodukcja, czyli łódzki film o wodzie”. Wydarzenie, którego organizatorem była firma BMP, podzielono na sześć bloków tematycznych i dwie debaty, obejmujące szerokie spektrum tematów istotnych dla sektora wodociągowego.
Podczas tego wydarzenia nie mogło zabraknąć Spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu. Członek Zarządu Stanisław Janik wygłosił prelekcję na temat: "Dobrych praktyk w czasie klęsk żywiołowych, poważnych awarii, działań terrorystycznych oraz innych sytuacji kryzysowych."
Sam prelegent tak opisuje to zagadnienie: "Bezpieczeństwo w spółkach wodociągowych to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu wyzwań współczesnego świata. Klęski żywiołowe, poważne awarie czy zagrożenia wynikające z działań terrorystycznych to rzeczywistość, na którą musimy być gotowi. Naszym celem w WiK Opole jest tworzenie systemów zarządzania, które nie tylko odpowiadają na bieżące potrzeby, ale także przewidują potencjalne zagrożenia i minimalizują ryzyko ich wystąpienia. Wierzę, że poprzez wymianę doświadczeń na takich wydarzeniach jak Kongres WOD-KAN-EKO, możemy wspólnie budować jeszcze bardziej bezpieczny i odporny na wyzwania sektor wodno -kanalizacyjny. Przyszłość wymaga od nas gotowości do zmian i inwestycji w innowacje – jako branża jesteśmy na to gotowi." Stanisław Janik, Członek Zarządu Wodociągi i Kanalizacja w Opolu.
W swoim wystąpieniu podkreślał znaczenie szeroko pojętego bezpieczeństwa w spółkach wodociągowych, tak istotnego w dzisiejszych niespokojnych czasach, a także scharakteryzował aspekty zarządzania operacyjnego w różnych modelach dyspozytorni – scentralizowanym, mieszanym i rozproszonym. Poruszono również kwestie ochrony ujęć wody, stacji uzdatniania, systemów magazynowania oraz bezpieczeństwa eksploatacji kanalizacji i oczyszczalni. Prezentacja wzbudziła duże zainteresowanie i była punktem wyjścia do ożywionej dyskusji wśród uczestników.
Wyzwania i perspektywy dla branży - innowacje na wyciągnięcie ręki
Podczas otwarcia Kongresu Prezes BMP Mateusz Grzeszczuk podziękował wszystkim partnerom, patronom i sponsorom a także Honorowym Gospodarzom: ZWiK Łódź oraz Łódzkiej Spółce Infrastrukturalnej. Z kolei Michał Śmiechowicz, Prezes ZWiK Łódź, odniósł się do trudności z jakimi zmaga się branża, wyrażając nadzieję na rychłe zakończenie problemów finansowych i wejście w fazę intensywnego rozwoju inwestycyjnego. Uczestnicy Kongresu mieli doskonałą okazję zapoznać się z ofertą ponad 30 wystawców, prezentujących nowoczesne rozwiązania technologiczne. Targi te niewątpliwie stanowiły platformę do wymiany doświadczeń i poszukiwania rozwiązań oraz inspiracji dla dalszego rozwoju sektora wodno-kanalizacyjnego.
fot. materiały organizatora (kierunekwodkan.pl)