31.05.2024 r. zakończyła się realizacja rozpoczętego w roku 2017 r. przez Spółkę WiK w Opolu największego w historii miasta Opola projektu pn.: „Kompleksowa modernizacja oczyszczalni ścieków w Opolu wraz z poprawą gospodarki wodno - ściekowej”. Całkowity koszt projektu wynosi 211 799 057,77 zł, a wartość dofinansowania z Funduszu Spójności UE to 103 659 191, 69 zł.
Projekt składał się z sześciu zadań inwestycyjnych, których celem było uporządkowanie gospodarki wodno- ściekowej na terenie aglomeracji opolskiej:
1. Kompleksowa modernizacja oczyszczalni ścieków w Opolu ( cz. A + cz. B),
2. Modernizacja wraz z rozbudową sieci kanalizacji sanitarnej,
3.Dostosowanie możliwości analitycznych laboratorium do potrzeb zmodernizowanej oczyszczalni ścieków,
4. Modernizacja systemu zaopatrzenia miasta w wodę,
5. Modernizacja wraz z rozbudową sieci wodociągowej,
6. Utrzymanie sprawności funkcjonowania sieci kanalizacji sanitarnej oraz wodociągowej.
Kluczowe i największe zadanie, realizowane w ramach projektu, stanowiła modernizacja oczyszczalni ścieków. Jego realizacja rozpoczęła się w 2019 roku, a swoim zakresem objęła aż 82 obiekty oczyszczalni, które były przewidziane do budowy, przebudowy lub modernizacji.
W wyniku przeprowadzonej modernizacji zwiększona została wydajność oczyszczalni i efektywność energetyczna oraz nastąpiło zmniejszenie uciążliwości zapachowych. Do ciekawszych rozwiązań technologicznych należała budowa wielkogabarytowych Wydzielonych Komór Fermentacyjnych (WKF) w których pozyskujemy zwiększoną ilość biogazu. Wytworzona z biogazu energia elektryczna oraz zastosowanie nowych energooszczędnych urządzeń wpłynęło na redukcję kosztów oczyszczania ścieków.
Przez cały czas trwania inwestycji, roboty prowadzone były przy utrzymaniu ciągłości pracy oczyszczalni.
Dużym utrudnieniem podczas modernizacji oczyszczalni był wybuch pandemii koronawirusa SARS-CoV-19, a następnie podjęcie działań wojennych przez Federację Rosyjską na Ukrainie. Doprowadziły one do ograniczenia dostępności materiałów i usług, zaburzenia łańcucha dostaw oraz do znacznego wzrostu cen, co przyczyniło się do wydłużenia terminu realizacji zadania.
W chwili obecnej projekt został zakończony, a przeprowadzone inwestycje przyniosły wymierne korzyści ekologiczne dla mieszkańców Opola i odwiedzających nasze miasto, a także przyczyniły się do podniesienia atrakcyjności inwestycyjnej Aglomeracji Opole.