Z naszego wieloletniego doświadczenia wynika, że przyczyną pojawiania się problemów z jakością wody w miejskiej sieci jest m.in. przedostawanie się do niej wody z ujęć prywatnych, w których nie podlega bieżącej kontroli. To częstokroć skutkuje niezdatnością takiej wody do spożycia.
Spółce Wodociągi i Kanalizacja w Opolu zależy na wysokiej jakości wody, którą dostarczamy do Państwa domów. Ostatnimi czasy nasi pracownicy odnotowali przypadki zastosowania niewłaściwych rozwiązań na wewnętrznych instalacjach wodociągowych – musicie Państwo pamiętać, że łączenie instalacji zasilanej z ogrodowej studni lub zbiornika na „deszczówkę” z instalacją zasilaną z sieci miejskiej jest zabronione i może doprowadzić do skażenia wody w sieci wodociągowej oraz skutkować jej niezdatnością do spożycia.
Przypominamy więc, że zgodnie z zapisami warunków przyłączenia do sieci, na terenie działalności Spółki WiK w Opolu obowiązuje zakaz łączenia dwóch układów instalacji wodociągowych, tzn. układu hydroforowego zasilanego z własnego ujęcia z układem zasilanym z miejskiej sieci wodociągowej. Rozumiemy jednocześnie, że nie wszyscy klienci Spółki WiK w Opolu stosujący niewłaściwe rozwiązania czynią to intencjonalnie - nie będąc wykonawcami, mogą nie zdawać sobie sprawy, że struktura ich instalacji wymaga skorygowania.
Dlatego w przypadku pytań lub wątpliwości dotyczących Państwa instalacji, zapraszamy do kontaktu z Działem Technicznym i Zarządzania Majątkiem Spółki WiK w Opolu:
Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.
2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
3. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
4. Polska Norma PN-EN 1717:2000 „Ochrona przed wtórnym zanieczyszczeniem wody w instalacjach wodociągowych i ogólne wymagania dotyczące urządzeń zapobiegających zanieczyszczeniu przez przepływ zwrotny” (październik 2003 r.).