Od 1 do 7 kwietnia obchodzimy Tydzień Czystości Wód. Akcja ma za zadanie przypomnieć o problemach związanych z zanieczyszczeniami wody, a także zachęcać do ochrony zasobów wodnych i do ich oszczędzania.
Tydzień czystości wód organizowany jest aby zwrócić uwagę społeczeństwa na rosnące problemy związane z zanieczyszczeniami rzek, jezior, mórz. Skażona woda wpływa negatywnie na życie zwierząt i roślin – przyczynia się do ich stopniowego wymierania. Brudna woda ma oczywiście także zły wpływ na organizm człowieka.
Woda jest niezwykle ważnym elementem naszego życia. Organizm człowieka składa się w 80 % z wody. Jest nam niezbędna do prawidłowego funkcjonowania, dlatego tak ważne jest, aby dbać o jej jakość i ją szanować. Szczególnie w dzisiejszych czasach, wraz z postępującą urbanizacją, wzrostem ilości zanieczyszczeń i kryzysem klimatycznym, należy doceniać to naturalne dobro.
Jak powinno się chronić wodę?
Ochrona wody to zestaw różnych działań polegających między innymi na redukowaniu zanieczyszczeń poprzez stosowanie nowoczesnych rozwiązań, budowy oczyszczalni. Ale to także postępowanie jednostek przyczynia się w dużej mierze do racjonalnego gospodarowania tym zasobem. Jakie zmiany możemy wprowadzić w naszym życiu, aby oszczędzać wodę?
Kilka cennych porad:
1) Nawet 15 litrów wody można zaoszczędzić podczas jednego szczotkowania zębów jeśli zakręci się kran w trakcie wykonywania tej czynności.
2) Cieknący kran może wygenerować stratę w wysokości nawet 15 litrów wody w ciągu doby. Zwracaj zatem uwagę na jego stan i naprawiaj awarie na bieżąco. Dbaj o szczelność spłuczki w toalecie. Zakręcaj zawory wody przed dłuższymi wyjazdami.
3) Prysznic jest bardziej ekologiczny niż wanna. Do napełnienia wanny średniej wielkości potrzeba około 150 litrów wody, zaś średnio w czasie prysznica zużywa się 15 litrów wody na minutę.
4) Podczas zmywania takiej samej liczby naczyń w zmywarce zużyjemy ok. 25 litrów wody, a w zlewozmywaku ok. 80 litrów.
5) Samodzielne umycie samochodu wiąże się ze zużyciem nawet 300-400 litrów wody. Konwencjonalne myjnie zużywają o połowę wody mniej, a nowoczesne myjnie parowe jedynie od 2 do 4 litrów. Staraj się zatem korzystać z wydajniejszych metod mycia swojego auta.
6) Zbieraj wodę deszczową w ogrodzie i używaj jej do podlewania roślin i prac porządkowych.
7) W urządzeniach AGD używaj programów eko, pomogą one zaoszczędzić znaczną ilość wody.
8) Pralkę i zmywarkę uruchamiaj dopiero po całkowitym zapełnieniu.
9) Używaj perlatora w bateriach łazienkowych i kranach w kuchni.
10) Postaw na mikroretencję. Wybierz łąkę kwiatową zamiast trawnika wymagającego podlewania. Sadź drzewa i zazieleniaj okolicę, gdyż roślinność gromadzi i zatrzymuje wodę.
11) Gotuj pod przykryciem - unikniesz stopniowego uzupełniania wody. Wybierz odpowiedni rozmiar garnka, duże naczynia wymagają więcej wody.
12) Wykorzystuj wodę ponownie tam gdzie to tylko możliwe. Reaguj gdy widzisz, że ktoś marnuje wodę.
13) Nie wyrzucaj resztek żywności do zlewozmywaka. Ich spłukanie pochłania duże ilości wody. Nie myj odpadów przed wrzuceniem do pojemnika.