Opakowania foliowe to potoczna nazwa opakowań z tworzyw sztucznych. Tani i łatwo dostępny materiał zastąpił tradycyjne torby i papier. Opakowania z tworzywa sztucznego są jednym z najdłużej rozkładających się materiałów (rozkład może trwać nawet kilkaset lat, podczas gdy czas jego przeciętnego użytkowania wynosi zaledwie 25 minut).
Tymczasem, wygoda nie zawsze idzie w zgodzie z naturą. Torby foliowe są ogromnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego, zarówno dla fauny jak i flory. Dryfujące w morzach i oceanach torebki foliowe są mylone przez dzikie zwierzęta, np. z meduzami, które stanowią podstawowy pokarm dla żółwi morskich, które po wchłonięciu takiej jednorazówki, są skazane na śmierć. Szacuje się, że co roku do mórz i oceanów dostaje się aż 50 000 ton takich opakowań.
Jak możemy ograniczyć korzystanie z tworzyw sztucznych na co dzień?
Zmieniajmy swoje nawyki poprzez:
Takimi działaniami oszczędzasz pieniądze i dbasz o środowisko!
Przy okazji przypominamy, iż kupując wodę mineralną w butelkach PET przyczyniasz się do generowania odpadów z tworzyw sztucznych. Wodę w butelkach z plastiku można zastąpić wodą w butelkach szklanych. Jednak najkorzystniejszą cenowo alternatywą jest picie wody kranowej „Opolanki z głębi ziemi”, gdyż 1 litr wody kosztuje około 1 grosz. Jednocześnie, kupując wodę w butelce po cenie 1 zł za 1 litr, przepłacasz aż 100 krotnie!
Woda kranowa jest najzdrowszą, najtańszą i najbardziej ekologiczną alternatywą do powszechnie kupowanych wód źródlanych.
Dlaczego warto pić wodę kranową „Opolankę z głębi ziemi” wyjaśniamy w artykule dostępnym na stronie:
https://wikopole.com.pl/961/pij-opolanke-dlaczego.html
Ponadto pamiętajmy, że zużyte opakowania z tworzyw sztucznych powinny trafić do pojemnika w kolorze żółtym tj. na tworzywa sztuczne i metale.